Witaj!

English Deutsch Français Italiano Español Slovenčina Czech Română Polski


O WYDARZENIU

Budapest Marathon to 2 dniowy festiwal biegowy. W niedzielę odbędzie się maraton, ale możesz pobiec również 30km w zespole 4 osobowym, oraz indywidualnie na  dystansie 10 km. W sobotę królować będą krótsze biegi adresowane do mniej doświadczonych biegaczy. Dzięki szerokiemu wyborowi dystansów – od 400 metrów do 42km każdy członek rodziny znajdzie bieg dla siebie.

UNIKALNY DYSTANS:
Pobiegnij 30 km rozpoczynając swój bieg od znacznika 12,195km

Udział w półmaratonie to okazja do zwiedzania pięknego Budapesztu. Wśród miejsc, które odwiedzą znajdą się Most Łańcuchowy, Zamek, Parlament i inne znane budynki.

Na wszystkich dystansach wystartuje ponad 27 000 zawodników z ponad 6000  maratonńczyków i 1300 zespołami sztafet. Mimo to nie ma powodu, aby martwić się o tłok na trasie lub wyprzedzanie zawodników ustawionych w niewłaściwej strefie startowej. Start odbywa się w falach, dlatego każdy ma wiele miejsca do biegania.

latkep_01

W 2017 roku wystartowało 5400 biegaczy zagranicznych  z 84 krajów, z których 2800 pokonało maraton. Najwięcej biegaczy pochodziło z Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, ale również mieliśmy gości z Tajlandii, Ghany i Wietnamu.

Na trasach biegów znajdą się punkty odżywcze zlokalizowane co 3-4 kilometrów a nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie opieka medyczna. Pacemakerzy pomogą w utrzymaniu założonego tempa biegu. Ponieważ radość z uczestnictwa w biegu jest równie ważna jak samo bieganie na trasie biegacze spotkają kilka punktów muzycznych.

Każdego roku uczestnicy otrzymują unikalne koszulki z logotypem maratonu, a Ci, którzy docierają do mety zgarniają niesamowite medale. Ich projekt zmienia się każdego roku, ale tutaj zobaczcie wersję z 2016 roku:

42km érmek

Budapeszt to znakomite miejsce na weekendowy wypad. To stolica SPA z ponad 100 gorących źródeł, które zasilają słynne łaźnie. Po biegu możesz odpocząć w basenach pochodzących z XVI i XVII wieku – tureckich łaźniach oraz neobarokowej Széchenyi.

Unikalne w skali Europy są również klimatyczne puby zlokalizowane w ruinach, które zlokalizowane są w centrum miasta. Uratowane przed wyburzeniem teraz pełnią nową rolę. To świetne miejsce, aby po biegu wpaść na drinka po biegu. Ale jeśli już jesteś w Budapeszcie musisz spróbować znakomitych pozycji kuchni węgierskiej takich jak gulyás, pörkölt, rétes oraz palacsinta.

Jeśli masz wrażliwy żołądek, lepiej zostaw kulinarne odkrywanie Budapesztu na czas po biegu!

Zobacz to krótkie wideo o mieście i sam daj się uwieść jego urokowi:

Polub nas w serwisie Facebook i dołącz do wydarzenia na Facebooku, aby być zawsze na bieżąco.