Dobrodošli!

English Deutsch Français Italiano Español Slovenčina Czech Română Polski


O DOGODKU

Maratón Budapešť  je časťou dvojdenného bežeckého festivalu. Nedeľu je dôraz kladený na maratón, môžeš  zabehnúť aj 30 km, alebo maratón v 2 alebo  4 člennom družstve. Sobotu sú na programe kratšie trate pre menej skúsených pretekárov, alebo 10 km. Na vzdialenostiach medzi 400m a 42 km si nájde každý člen rodiny vyhovujúcu trať a môže sa zúčastniť bežeckého festivalu.

JEDINEČNÝ TRASA:
Zabehni 30 km, pripoj sa k peletónu po 12 195 metroch

Účasť na maratóne je rovnocenná s krásnou prehliadkou mesta. Trasa vedie cez centre Budapešti, cez mosty a  najznámejšie pamiatky mesta. Obdivuj krásy budatínskeho hradu, krásnu panorámu  Pešti a tretieho najväčšieho parlamentu Európy na brehu Dunaja.

Na všetkých vzdialenostiach bude celkom 27000 účastníkov, viac ako 6000 maratóncov a 1300 štafetových družstiev. Nie je dôvod na obavy z veľkého davu, pretekári budú štartovať vo vlnách, bude teda dosť miesta na beh.

latkep_01

V roku 2017 pretekalo viac ako 5400 zahraničných pretekárov, z toho 2800 na maratóne, zo 84 krajín. Najviac ich bolo z Francúzska, Veľkej Británie a Nemecka, boli tu však aj z Thajska, Ghany, Vietnamu a to nie je všetko.

Na trati pretekov sú na každom 3. – 4. km stanice občerstvenia a trvale je prítomná lekárska služba. Na pomoc sú pripravení bežci udávajúci tempo, aby ste mohli pretek absolvovať v naplánovanom čase. Na spríjemnenie behu bude postarané o zábavu, po trati budú účinkovať hudobníci, ktorí spestria svojimi vystúpeniami pretek.

Každý rok , každý pretekár dostane tričko s emblémom pretekov a v cieli dostane krásnu medailu, ktorej dizajn meníme každý rok. Ako vzor Vám uvádzame medaily z roku 2016:

42km érmek

Budapešť je ideálnym cieľom na výlet koncom týždňa, viac ako 100 termálnych prameňov napĺňa termálne kúpele pre relaxáciu a oddych. Po preteku si môžeš oddýchnuť a regenerovať svoje unavené nohy. Sú tu turecké kúpele zo 16. 17. storočia, neobarokový kúpeľ Széchényiho.

Jedinečné v Európe sú  krčmy v starých ruinách, ktoré zachránili svojou inováciou staré budovy pred asanáciou. Nálada je v nich nezvyčajná, retro zariadenie z doby socialistického realizmu. Tu je dokonalá príležitosť dať si pohárik pred alebo po  preteku.

Nezabudni ochutnať keď si už prišiel pretekať naše špeciality, guláš, perkelt, závin a palacinky. Pretekárom s citlivým žalúdkom odporúčame ochutnávku až po ukončení preteku.

Pozri si toto video o meste a nechaj sa s ním očariť.

Like us on Facebook and join the Facebook event to stay up-to-date.